Prof. Dr. Ateş Parlar

Yönetim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Ateş Parlar

1958 yılında doğdu. A. Ü. Dişhekimliği Fakültesinden 1982 yılında mezun oldu. 1988 yılında Doçent 1995 yılında Profesör oldu. Halen Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Peridontoloji Anabilim Dalında Öğretim Üyesidir.
Yaptığı bilimsel çalışmalar ile çeşitli ödüller kazandı:
1990 yılında International Academy of Periodontology 4. Dünya Kongresinde Excellence in Periodontal Research dalında birincilik (Parlar, A., Gazioğlu , O., Oygür,T. Salırlı F., Baloş K. In Vivo Responses of Periodontal LigamentCells to Different Root Surfaces Treated by Various Methods. International Academy of Periodontology 4th World Congress, 1990 Istanbul Oral Presentation 1st place award); 1994 yılında European Academy of Periodontology 1. Kongresinde Poster Exhibition dalında ikincilik (Parlar, A., Caffesse,R., Rossmann, J.A., Oygür, T., Baloş, K., Nasjleti, C., Ghaffar, K: In Vivo Separation of Periodontal Ligament and Bone Cells. The First Scientific Meeting of European Society of Periodontology, EuroPerio1 12-15 Mayıs 1994 Paris Fransa ); Yönettiği doktora tezi 1997 ‘de yılın genç dişhekimi ödülü (I. Uluslararası Estetik Dişhekimliği Kongresi , 12-14 Eylül 1997, İstanbul Tebliğ Sunumu,Yılın Genç Dişhekimi Ödülü. Çetiner D., Parlar A.: Lokalize Dişeti Çekilmelerinin Tedavisinde Bağdokusu Grefti ile Rezorbe Olabilen Değişik Yapılardaki Membranların Etkilerinin Karşılaştırılması); 2002 yılında Swiss Society of Periodontology kongresinde birincilik (Parlar, A., Bosshardt, D.D., Ünsal B., Lang N,P., Çetiner D., Haytaç C.: et al.: New Formation of Periodontal Tissues Around Titanium Implants. 32nd Annual Meeting of the Swiss Society of Periodontology, Bern, Switzerland, September 12-14, 2002.) ödüllerini aldı. TUBİTAK bursu ile, ABD Texas üniversitesi ve İsviçre Bern üniversitelerinde Periodontoloji ve İmplantoloji alanlarında çalışmalar yaptı.
European Academy of Periodontology Workshoplarına 1993, 1996 ve 2002 yıllarında davetli olarak katıldı ve Periodontoloji – İmplantoloji çalışma guruplarında delege olarak ülkemizi temsil etti. 2008 yılında aynı workshop’ta kemik rejenerasyonu çalışma grubuna delege olarak davet edildi. IAP (International Academy of Periodontoloji), EAP (European Academy of Periodontology) ve ITI (International Team for Oral Implantology) gibi uluslararası meslek derneklerine üyedir. 1994 yılından ITI üyesi oldu ve o tarihten bu yana ITI tarafından düzenlenen çok sayıda kurs, seminer, idari ve eğitim toplantılarına katıldı. 2001-2003 döneminde ITI eğitim komisyonu üyeliği yaptı. 2003 yılında ITI Consensus Conference’ına davetli delege olarak katıldı. 2007 ITI dünya Sempozyumuna davetli konuşmacı olarak katıldı. (Parlar A: ALTERNATIVE TREATMENT PROTOCOLS FOR THE REHABILITATION OF FULLY EDENTULOUS JAWS WITH IMPLANT SUPPORTED FIXED BRIDGES ITI World Symposium April 24-28 2007 New York USA) 1994 yılından bu yana ülkemizde de çeşitli öğretim üyelerinin katılımıyla çok sayıda ITI etkinliği ve kursu düzenlemiştir. 1999 yılında Prof.Dr. Haldun İplikçioğlu, Doç.Dr. Bahadır Giray ve Prof.Dr. Kemal Ünsal ile birlikte ITI Türk Çalışma Gurubunu kurmuş ve başkanlığını yürütmüştür. 2004 yılında bu guruba Prof.Dr. Bülent Katiboğlu ve Prof.Dr. Tayfun Günbay’ın da ITI Fellow olarak katılımlarıyla ITI Turkish Sectionu kurmuştur. ITI Türk Bölümü Kurucu başkanlığı görevini 25 Haziran 2007 tamamlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış, kongrelerde tebliğ edilmiş 60‘ın üzerinde bilimsel araştırması ve ayrıca konferans olarak sunulmuş çok sayıda çalışması vardır. Periodontal rejenerasyon, Periodontoloji ve implantoloji ilişkileri, Periodontoloji ve restoratif dişhekimliği, kemik rejenerasyonu, komplike vaklarda periodontal implant ve restoratif uygulamalar, periodontoloji ve implantolojide deneysel araştırmalar, estetik dişhekimliği uygulamaları, periodontal mikrocerrahi gibi konularda çalışmalar yapmaktadır. Dişhekimi Ortodontist Şebnem Parlar ile evli ve Naz,Yasemin adında iki kız çocuğu vardır.

Prof. Dr. Ateş Parlar
(212) 441 5984
ates.parlar@gmail.com